Historyjki nie tylko z historii Jeleniej Góry i okolic
Click for Jelenia Góra, Poland Forecast counter
counter Katalog stron internetowych
Blog > Komentarze do wpisu
Park Kulturowy Kotliny Jeleniogórskiej
Inicjatywa to wielce zacna - jak będzie z jej realizacją w praniu, zobaczymy. Nie jestem przekonany tak do końca, że najlepszym wykonawcą i patronem tego wszak ogromnie potrzebnego projektu jest Związek Gmin Karkonoskich w jego obecnym kształcie. Obym się pomylił. O czym mówię? Oto notatka z "Naszego Miasta":

Starania Związku Gmin Karkonoskich przy współpracy z Fundacją Doliny Pałaców i Ogrodów zostały uwieńczone sukcesem – powstał Park Kulturowy Kotliny Jeleniogórskiej. Kilkanaście założeń pałacowo-parkowych położonych w samym sercu podgórskich terenów to efektowna wizytówka regionu, który w całej Polsce słynie z walorów turystycznych i krajobrazowych.

Fragment z tzw. założeń do programu:

Projekt utworzenia Parku Kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej
w ramach programu ochrony i rewaloryzacji krajobrazu kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej.

Program rewaloryzacji i ochrony krajobrazu kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej został zapoczątkowany w roku 1998, z inicjatywy Ośrodka Ochrony Zabytkowego Krajobrazu – obecnie Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie, we współpracy z władzami Gminy Mysłakowice i Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, a w późniejszych latach również ze Związkiem Gmin Karkonoskich i Starostwem Powiatowym w Jeleniej Górze. Ma na celu kompleksową ochronę walorów kulturowych i przyrodniczych Kotliny Jeleniogórskiej jako czynnika wzrostu ekonomicznego oraz promocję europejskiego dziedzictwa kulturowego. Wyjątkowość Kotliny Jeleniogórskiej i jej międzynarodowe, europejskie znaczenie wynika ze zlokalizowania na tym niewielkim terenie ponad 20 zamków i pałaców, które były siedzibami książąt śląskich, pruskiej rodziny królewskiej (m.in. królów pruskich: Fryderyka Wilhelma III i IV), słynnych rodów arystokracji i szlachty polskiej, niemieckiej, czeskiej i austriackiej (m.in. Radziwiłłów, Czartoryskich, Schaffgotschów, Hohenzollernów). Korzystano przy tym z usług tak słynnych architektów jak Karla Friedricha Schinkela, Friedricha Augusta Stülera i jednego z najwybitniejszych XIX-wiecznych architektów krajobrazu – Petera Josepha Lenné. Stworzono kompleks pałaców i parków o niepowtarzalnej atmosferze, wpisanych w otaczający krajobraz tak doskonale, że wraz z komponowanymi krajobrazami rolniczymi i leśnymi stanowią one dziś zabytek rangi europejskiej, o unikalnych cechach przestrzennych. Wyjątkowość ta polega na zachowaniu systemu widokowych powiązań między poszczególnymi obiektami, które stworzyły obszar o powierzchni ponad 1000 ha. Są to m.in.: rezydencje w Bukowcu, Bobrowie, Ciszycy, Janowicach Wielkich, Karpnikach, Komarnie, Kowarach, Miłkowie, Mniszkowie, Mysłakowicach, Radomierzu, Staniszowie, Wojanowie, Wojkowie, Zamek Chojnik, Ruiny Zamku Bolczów i Sokolec. Harmonijne współistnienie działań człowieka i walorów krajobrazowych terenu spowodowało, że w XIX wieku Kotlina Jeleniogórska należała do najmodniejszych terenów wypoczynkowych i turystycznych odwiedzanych przez znane osobistości. Europejska tożsamość regionu tworzona przez mecenasów różnych narodowości przez wiele wieków sprawia, że teren ten swym historycznym i kulturowym bogactwem nadal wywiera ogromne wrażenie i zasługuje na największą troskę.

I jeszcze linki związane z tematem: Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów; Związek Gmin Karkonoskich.

czwartek, 30 października 2008, thory

Polecane wpisy

  • Pogoda na ostatni weekend wędrowny

    Październik zbliża się ku końcowi, ostatni (pełny) weekend przed nami, może wykorzystać go na jesienny spacer - niekoniecznie w Karkonosze...? Prognozują dość d

  • Domy przysłupowe (Umgebindehäuser)

    Architektoniczną niezwykłością regionu łużyckiego, którego wschodnia część znalazła się po 1945 r. w granicach Polski, są charakterystyczne domy przysłupowe . W

  • Mostek na Izerze (Orle)

    Trzy lata temu, 15 lipca 2005 roku, po pięciu latach starań ludzi dobrej woli, zrzeszonych między innymi w Towarzystwie Izerskim, działaczy miejskich rad Szklar

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: Przemek, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/11/12 12:37:12
Ciekawe, że w tekście Związku Gmin Karkonoskich nie ma ani słowa o polsko-niemieckiej wystawie muzealnej przygotowanej przez Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Gesellschaft für interregionalen Kulturaustausch e. V. i Monumenta Silesiae e. V. w 2001 r. "Dolina zamków i ogrodów. Kotlina Jeleniogórska - wspólne dziedzictwo", która ten temat 'upubliczniła' nie tylko w Kotlinie Jeleniogórskiej, ale też na szerokim, międzynarodowym forum.
-
2008/11/13 23:23:47
Przemku (azx191.neoplus.adsl.tpnet.pl)!
Nie miej za złe! Witek Sz. o ówczesnej, pionierskiej inicjatywie wie... Jeno koszula bliższa ciału... Poza tym zauważ, że to tylko "fragment" tekstu... Tyle jako Adwokat Diabła.
Natomiast przy wspomnianym przez Ciebie projekcie współuczestniczyłem czynnie i - mam nadzieję - efekty(o)wnie... Wówczas jednak o "kasę" na takie opracowania było łatwiej. NA że nie poszliśmy za ciosem...? Cóż, szansa była, były też układy. Szczegóły zna mój bardzo dobry Znajomy, pan dr Przemysław Wiater z Muzeum w Szklarskiej, do niego odsyłam więc, nie chcąc publicznie (blogowicznie) prać brudów. Dodam tylko, że Przemek był jednym z zza kulisowych inicjatorów całego zamieszania nt. Doliny Pałaców i Ogrodów. Miał wszak za małą kosę, inne kosy Go wycięły (no, przynajmniej ten projekt).