Historyjki nie tylko z historii Jeleniej Góry i okolic
Click for Jelenia Góra, Poland Forecast counter
counter Katalog stron internetowych
Blog > Komentarze do wpisu
Genialni leśnicy, czy pustosłowie redaktorów?

Najpierw artykuł z Polska-Times - Gazety Wrocławskiej:

Korniki wyplenione z dolnośląskich lasów

W lasach Karkonoszy i Gór Stołowych trwa walka z plagą korników drukarzy.

Zostało nam już tylko 500 drzew zainfekowanych przez korniki. Uporamy się z nimi w ciągu kilku tygodni - cieszy się Sławomir Orłowski z nadleśnictwa Śnieżka w Kowarach.

Walka z plagą korników drukarzy, jakie panoszą się w tym roku wyjątkowo licznie w lasach Karkonoszy i Gór Stołowych, trwa od czerwca. Leśnicy pozbywają się szkodników przede wszystkim przez okorowywanie drzew. W ciągu pięciu miesięcy na terenie nadleśnictwa okorowano lub ścięto 11 tysięcy drzew, w których zamieszkały korniki. Ostatnie obumarłe drzewa zostaną wywiezione z lasów w najbliższych dniach. Trafią do kominków jeleniogórzan lub zostaną zamienione na deski w tartaku. - Korniki i tak prędzej czy później wrócą. Z tymi owadami nigdy nie wygramy. Możemy jedynie ograniczyć ich szkodliwe działanie - rozkłada ręce Dariusz Kuś, specjalista ds. ochrony przyrody w Karkonoskim Parku Narodowym.

Setki tysięcy groźnych korników co roku atakują świerki, których w górach rośnie najwięcej. Jeśli leśnicy nie zdążą okorować drzewa, to dorosły owad zdąży się rozwinąć, wylezie z kory i pofrunie drążyć dziury w innych drzewach. (...) Na terenie KPN w tym sezonie okorowano 5 tys. drzew. Również na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych korników było w tym roku wyjątkowo dużo - znacznie więcej niż w poprzednich latach. Okorowano kilkanaście tysięcy drzew. Pojedyncze korniki zostały jeszcze w kilkuset.

Czesław Narkiewicz, botanik z Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze, przyznaje, że na korniki nie ma recepty. Co prawda nie pochwala okorowywania drzew i zabijania młodych owadów, jednak uważa, że ratowanie drzew jest ważniejsze.

A teraz uwagi moje:

1. Te korniki to wreszcie "wyplenione", czy może jednak: "Korniki i tak prędzej czy później wrócą"?

2. Cenię pana Nazarkiewicza za wiedzę teoretyczną, ale nie bardzo się mogę zgodzić ze stwierdzeniem "nie pochwala okorowywania drzew i zabijania młodych owadów". Ze względów dość zrozumiałych. Muzeum Przyrodnicze niechaj sprowadzi nam dzięcioły.

3. Jakiż to wspaniały system rachowania drzew "zarażonych" plagą korników ma Nadleśnictwo Śnieżka? Oto zostało ich 500 - ani mniej, ani więcej.

4. Chwała Nadleśnictwom, że prowadzą prace nasadzeniowe i przywracają pierwotny (liściasty) drzewostan w Karkonoszach. To może być ratunek przeciwko kornikom. Jedyny.
piątek, 17 października 2008, thory

Polecane wpisy

  • Zmiana adresu

    Zdecydowałem“wyprowadzić się” z blogowiska Gazety Wyborczej, gdzie coraz więcejproblemów technicznych i coraz mniej miejsca na zdjęcia. Nie wiem, ja

  • 24 października - Czarny Dzień na giełdach

    Posługując się Wikipedią oraz opierając na codziennych doniesieniach mediów przyszło mi do głowy skompilować taki oto tekst: Gospodarka światowa znalazła się w

  • Egzekucja Hansa Ulricha Schaffgotscha

    W biografii autorstwa Juliusa Krebsa (" Hans Ulrich Freiherr von Schaffgotsch. Ein Lebensbild aus der Zeit des dreißigjährigen Krieges", Breslau 1890

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: Przemek, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/10/20 13:05:08
Cieszę się bardzo, że się odezwałeś na bloogu