Historyjki nie tylko z historii Jeleniej Góry i okolic
Click for Jelenia Góra, Poland Forecast counter
counter Katalog stron internetowych
Blog > Komentarze do wpisu
Domy przysłupowe (Umgebindehäuser)

Architektoniczną niezwykłością regionu łużyckiego, którego wschodnia część znalazła się po 1945 r. w granicach Polski, są charakterystyczne domy przysłupowe. Występują one również na pozostałym obszarze Przedgórza Sudeckiego, ot chociażby „Dom Gwarków” w Jeżowie Sudeckim. (A Wielce Szacowny Pan Konserwator na K. jak zwykle śpi...).

Dom zabudowy przysłupowej łączy w sobie dwa ludowe rodzaje budownictwa: słowiański styl belek i Fachwerk, zwany u nas z wielką sympatią "pruskim murem". Cechą wyróżniającą są „przysłupy”, które zobaczyć można po stronie szczytowej i przylegającej do niej stronie okapowej, po której znajduje się również część mieszkalna. Na pierwszy rzut oka dostrzega się zaokrąglone, drewniane łuki. Obejmują one ujmujące proporcje izby belkowej i często noszą ciężar całego piętra, względnie dachu.

Długie słupy ~~~ Budowę wielopiętrową, zwaną również budową długosłupową, wyróżniają długie słupy muru pruskiego od podłoża przy dolnej części ściany aż do wysokości izby znajdującej się na piętrze, stanowiące jedną część. Dawały one możliwość przedłużenia parteru do poziomu poddasza, a jeszcze dłuższe słupy - wybudowania kompletnego piętra.

Konstrukcja ryglowa ~~~ Budowa ryglowa, która weszła do użycia później, stanowi postęp pod względem konstrukcyjnym.

Niezależnie od tego jak wykonane jest piętro, zawsze jest ono pojedynczo obwiązane i osadzone na parterze na własnej podwalinie. Tak zbudowany dom przysłupowy jest dwupiętrowy. Górne piętro nazywane jest „koszem muru pruskiego”, w rzadkich przypadkach wykończone jest ścianą kolankową o wysokości połowy piętra.


Bardzo ciekawa jest prezentacja konstrukcji takiego domu na stronie Umgebindeland., skąd czerpałem większość informacji.

wtorek, 21 października 2008, thory

Polecane wpisy

  • Park Kulturowy Kotliny Jeleniogórskiej

    <!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } --> Inicjatywa to wielcezacna - jak będzie z jej realizacją w praniu, zobaczym

  • Witosza i Bismarck

    Zgodnie z zapowiedzią udałem się pospacerować w tę ostatnią sobotę czasu letniego roku 2008. Dotarłem na Witoszę, do stóp resztek, jakie pozostały po wieży Bism

  • Pogoda na ostatni weekend wędrowny

    Październik zbliża się ku końcowi, ostatni (pełny) weekend przed nami, może wykorzystać go na jesienny spacer - niekoniecznie w Karkonosze...? Prognozują dość d

TrackBack
TrackBack URL wpisu: