Historyjki nie tylko z historii Jeleniej Góry i okolic
Click for Jelenia Góra, Poland Forecast counter
counter Katalog stron internetowych
Blog > Komentarze do wpisu
Czysta woda w Jeleniej i okolicach

Region przyjazny środowisku i atrakcyjny gospodarczo – to aspiracje Jeleniej Góry. Na osiągnięcie celu miasto ma szansę dzięki dobiegającym końca pracom przy realizacji projektu o wartości blisko 39 milionów euro.


Prace przy przedsięwzięciu realizowanym w ramach projektu Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Jeleniej Górze zakończą się za miesiąc. Swoim zasięgiem inwestycja objęła teren aglomeracji miasta Jelenia Góra. Obecnie trwają odbiory końcowe prac w jednej z dzielnic miasta. Z kolei w listopadzie po próbnej eksploatacji ruszą dwa najważniejsze obiekty inwestycji. Pierwszy z nich to nowy Zakład Uzdatniania Wody Sosnówka, który może uzdatniać dziennie 25 tysięcy metrów sześciennych wody. Drugi to zmodernizowana oczyszczalna ścieków wraz z kompostownią osadów o przepustowości 21 tysięcy metrów sześciennych. Wartość wszystkich inwestycji wynosi prawie 39 milionów euro, z czego 26,5 milionów euro stanowi dotacja z Funduszu Spójności.
Na tym przedsięwzięciu skorzystają przede wszystkim jeleniogórzanie. Region atrakcyjny gospodarczo oznacza nowe inwestycje i nowe miejsca pracy – mówi Jolanta Piasecka–Nowak, pełnomocnik miasta Jeleniej Góry ds. realizacji projektu Funduszu Spójności.

Pracami przy projekcie według unijnych standardów zarządza PM Group, międzynarodowa firma architektoniczno – inżynierska we współpracy z Wrocławską Agencją Rozwoju Regionalnego i zielonogórską spółką Ekosystem. Konsorcjum przez cztery lata zarządzało projektem i nadzorowało roboty przy modernizacji oczyszczalni ścieków, budowie nowego zakładu uzdatniania wody i budowie 8-kilometrowej sieci wodociągowej, a także budowie i modernizacji około 28 kilometrów sieci kanalizacyjnej. Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych do uzdatniania wody, oczyszczania ścieków i kompostowania osadów pozwoliło na osiągnięcie zakładanych celów ekologicznych. Woda podawana do sieci wodociągowej Jeleniej Góry spełnia wymogi wynikające z norm polskich i Unii Europejskiej. – Projekt w Jeleniej Górze to dobry przykład na to, jak gminy wykorzystują fundusze unijne. Obecnie obserwujemy dużą liczbę takich inwestycji, ponieważ wiele miast w Polsce stara się o poprawę warunków życia swoich mieszkańców, a także zmniejszenia zanieczyszczenia wody w rzekach. Wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań w gospodarce komunalnej wpłynie także na polepszenie warunków do inwestowania, a co za tym idzie stworzy szansę na pobudzenie gospodarcze regionów - podkreśla Adam Rak z PM Group.

wtorek, 21 października 2008, thory

Polecane wpisy

  • Sen powracający (o stanowiskach)

    Pozwolę sobie odnieść się do własnej notatki poniżej, datowanej 10 lipca 2008 ... Oto kilka dni temu w rozmowie z pewną Ważną Osobą z kręgów Waadzy Marszałkowsk

  • Sen o jeleniogórskich stanowiskach

    Błogostan mnie ogarnął, zamyśliłem się odrobinę... Gminna wieść niesie, a fama głosi… (pewien nauczyciel miał odpowiadać: „Powiedzcie Famie, że kłam

  • Turystyczny Jarmark TOURTEC'08 (Jelenia Góra)

    Ot,rozwinęły się nam Targi Turystyczne pod nazwą TourTec , organizowane w tym roku po raz dziesiąty (czy już możnapisać, że „jubileuszowe”?). Zwlokł

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: Marcin, 95.160.190.*
2019/02/24 18:35:07
U mnie również mam pobór czystej wody wprost ze studni głębinowej. Dp tego jeszcze postawiłem zbiornik hydroforowy www.dostudni.pl/zbiorniki-hydroforowe,c2.html i praktycznie mam zapewnioną wodę nawet jak jej by zabrakło. Takie zbiorniki są bardzo fajnym rozwiązaniem.